Bilgisayar ile İlk Tanışmam ve İlk web Sitem – #2

Bilgisayar ile ilk tanışmam ve ilk web sitem yazımızın ilk bölümde bilgisayar mühendisi abinin bana siteyi yayınlamam için gerekli bilgileri attığını ve günlerce uğraşmama rağmen bu bilgileri ne yapmam gerektiğini bulamadığımda kalmıştık.

Ne yapacağımı bilemeyince ben son çare bilgisayar mühendisi abiye bunlarla ne yapacağımı bilmiyorum “Bi yardımcı olabilir misin?” diye mesaj atmak zorunda kaldım. Kendisi sağolsun o gün işini gücünü bırakıp çıkıp dükkana gelip bana ftp ye nasıl bağlanacağımı gösterdi. Benim yanlış yaptığım yer ise domainin başına ftp yerine http yazmammış. 🙂 Maalesef ki bu tarz bilgiler hiç bilmeyen birisi için hayati önem kazanıyor. Evet sonunda buraya kadar az çok öğrenmiştim sıra yaptığım siteyi buraya aktarmaya gelmişti.

Dreamweaver ı bilen arkadaşlar hatırlayacaktır export kısmında bizim belirlediğimiz bölgeleri parçalayarak resimler halinde dışarı aktaran ve bir tane index.html içinde bunlar bir araya getiren bir seçenek var. Bu seçeneği kullanarak yaptığım statik sayfaları dışarı aktardım ve bunları olduğu gibi hostinge attım ve bam. İlk sitem hazır. Tamamen görselden oluşsa da o anki heyecanımı size anlatamam. Keşke o zaman dosyaları saklasaydım ya da ekran görüntüleri olsaydı elimde. Sizinle paylaşmayı çok isterdim. O anki heyecanı o günden sonra çok nadir yaşamışımdır.

Ama bu bana yetti mi?

Tabiki de hayır. O gazla neler yapabilirim diye düşünüp durdum. Aklıma ilk gelen şey tabiki slider eklemekti ancak hangi siteye bakarsam bakıyım bir sürü kod vardı. Özellikle javascript kodları onlar da neydi aman diyim. 3-4 gün sadece internet sitelerinde sadece bunu araştırdım. Her yer kod. Kod bilgim yok ama bunu yapmalıyım diye düşündüm.

Bilgisayar ile ilk tanışmam ve ilk web sitem

Bu arada sitemi Bilgisayar mühendisi olan abinin beğenisine henüz sunmamıştım. Benim için asıl önemli olan şey onun beğenip beğenmemesiydi. Acaba ne yorum yapacaktı.

Üçüncü bölümde slider bölümüne bulduğum çözüm gerçekten çok amatörce ama hiçbir bilgim yok o şekilde düşünerek yorum yapmanızı rica edeceğim 🙂

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir